Dolní Rakousko
25.srpna 2012

Chtěli jsme si projet s kamarády na kole řeku Dyji meandrující na rakouské straně. Tedy kolem řeky Dyje, ne brodit. V těsné blízkosti české hranice nedaleko Českých Velenic, přímo na okraji rakouského Gmündu, se rozprostírá snad nejmenší rakouské chráněné území – přírodní park Blockheide. Je tu na ploše zhruba 110 ha rozeseto mnoho balvanů, jako by se vysypaly z kapsy nějakého obra. Jejich charakteristický tvar je výsledkem zvláštního zvětrávání zdejšího žulového podpovrchového tělesa – plutonu. Kameny mají různá jména, jedna svatá jako apoštolové nebo Panna Maria, či druhá, ďábelská – Čertovo lože. Není divu, že je toto místo opředeno pověstmi o čertech a skřítcích. My však žádného neviděli. Uprostřed přírodního parku se nachází asi 30 metrů vysoká rozhledna, ve které sídlí muzeum.

Rakousko Rakousko
Rakousko Rakousko Rakousko
Rakousko Rakousko

Kousek dál na východ je další originální 20 m vysoká rozhledna Himmelsleiter – schody do nebe.

Rakousko Rakousko

Waidhofen an der Thaya, jak již název prozrazuje, leží na řece Dyji. Mají tu krásný zámeček. Milka tu není modrá, ale červená a má telátko a radnice je čistě bílá. Alespoň co se fasády týče.

Rakousko
Rakousko Rakousko

To už kopírujeme německou Dyji po jejím proudu. Na této cestě nelze minout Karlštejn. Tedy ten rakouský. Vyšlápnem si kopeček až k hradu, ale druhá brána je zavřena. I tak to stojí za to.

Rakousko Rakousko Rakousko Rakousko

Přímo na soutoku Dyje moravské s tou německou leží Raabs, město s mohutným středověkým hradem. Narážíme zde i na stopy známého lupiče Johanna Georga Grasela. Narodil se v roce 1790 v Nových Syrovicích u Moravských Budějovic. Jeho otec byl pohodný, matka byla dcerou žebráka a 31. ledna 1818 byl ve Vídni popraven. Místa jeho působení popisuje tak zvaná Graselova stezka.

Rakousko Rakousko
Rakousko Rakousko

Na soutok je malebný pohled, a protože se blíží večer, hledáme místo k přenocování. Nebylo to lehké, protože jsme měli kola, nicméně jsme našli ne sice levný, ale noblesní hotel přímo uprostřed města, kde nám kola schovali. Večerní život je tu bohatý. Lidé seděli venku u jídla a k tomu jim hrála kapela typické skladby, jaké jen lze v Rakousku slyšet. Dali jsme si pivo a klobásu a ani jsme nebyli překvapeni, když na nás místní číšník promluvil česky. Mezi řečí nám pověděl pár tipů co v okolí navštívit.

Rakousko
Rakousko Rakousko Rakousko