Polsko Przemyśl
Švejkovi v patách

30.června 2011

Ospalé ráno v městečku Olszanica. Náš nocleh na vejminku u jedné místní rodiny ukázal, že stejně jako na Ukrajině, jsou i tu v Polsku hodní lidé, co nás nechají přespat i s koly a ještě nám udělají vydatnou snídani. Jejich zahrádka vybízela k odpočinku.
Vyjeli jsme na sever do vesnice Ropienka, jejíž název nebyl náhoda. Opravdu zde těžili ropu. Majitel nám celý komplex ukázal v provozu. Měl zde rozsáhlé důmyslné zařízení kladek a táhel na její čerpání ze země. Kovová lana vedla i pod silnicí a kola roztáčela síla vody z místní řeky.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei Orhei

Další vesnice měla zajímavý nejen název, ale i rezavý most. Okolí silnice lemovaly bahnité rybníčky, a když cesta vystoupala na sráz, objevila se zvláštní dopravní značka. My jsme ale strach neměli. Jeli jsme na kolech a do vody tady podle značek padají přece jen auta.

Orhei Orhei
Orhei Orhei Orhei

Tajuplným místem je pak Paclawska Kalwaria. Je to celá hora poseta kapličkami a zastaveními křížové cesty. V každém naleznete obraz či sochy v nadživotní velikosti. Jsou zde i schody pokání vedoucí k Pilátovu paláci. Podobné místo najdete v jihočeském Římově.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei
Orhei Orhei

Typickou scenérií pak byli čapí hnízda na sloupech elektrického vedení a kostely s oddělenou věží, jaké jsme mohli vidět i na Ukrajině.

Orhei Orhei Orhei

A to už je Przemyšl, cíl dnešní etapy. Nás zajímala nejen pevnosti, ale celý věnec opevnění kolem města. Zbytky tvrzí zpola zarostlé vegetací. Bunkry vnitřního okruhu dnes již pohltilo město a často je místní obyvatelé využívají jako sklepy či garáže.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei Orhei

Město se nachází v oblasti Halič, takže je samozřejmě spjato s postavou dobrého vojáka Švejka. Seděl na lavičce na náměstí a čekal na nás. Kousek odtud má i svou ulici.

Orhei Orhei
Orhei Orhei

Večerní procházka přes řeku a vlakové nádraží nám při zpáteční cestě rozsvítila lampy hospodské zahrádky. Pomalu začínal noční život v Przemyšli.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei