Kláštery Moldávie
20.srpna 2014

Orheiul Vechi, také známý jako Starý Orhei se nachází asi 60 km severovýchodně od Kišiněva, hlavního města Moldavska.

Orhei Orhei

Meandrujícím údolím teče řeka Raut a do jeho masívních vápencových skal je vytesáno mnoho místnůstek, které sloužily jako příbytky pro pravoslavné Mnichy ve 13. století. Sloužily až do 18. století, kdy jeskynní kostel převzali vesničané z Butuceni. V roce 1905 postavili kostel nad zemí zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei
Orhei

Jeden z mnichů dodnes obývá skalní obydlí pod kapličkou. Když jsme tam dojeli byl opřený o sloup a četl bibli. Při focení kostelní věže jsem nevědomky ulovil jednu kešku. Druhá je ukryta v klášterní zdi na zadní straně. Ale pozor je v dosahu psí boudy, jejíž obyvatel nebyl zrovna nadšený.

Orhei

Abychom si to pořádně užili, pustili jsme se po cestě necestě kolem řeky Raut směrem k vesnici Furceni. V lůnu přírody byly paseny ovečky a kozy se pásly samy. My jsme si vyzkoušeli jaké to je dostat vodu ze studny, ale na pití jsme si zvolili raději pivo z nedaleké hospůdky. To bylo také vhodné místo k výměně duší, což si vyžádal zase stav terénu.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei Orhei

Při zpáteční cestě překonáme znovu řeku po jednom z mostků a spěcháme do Trebujeni, neboť nás ještě čeká exkurze do vinných sklepů v Branesti. V blízkosti vesnice míjíme zbytky tatarských lázní a čeká nás stoupání.

Orhei Orhei

Prašná cesta nás vyvedla až kus za vesnici ke vstupní bráně. Tohle je další vinařství, které má k dispozici chodby po bývalých dolech. Prohlédli jsme si sklady i výrobnu a samozřejmě ochutnali pár vzorků. Na závěr, vyzbrojeni lahví moldavského šampusu, jsme museli překonat kopec zpátky.

Orhei Orhei Orhei
Orhei Orhei Orhei

A ještě večerní pohled do údolí na klášter a kapličku, pod kterou má mnich svou kobku. Jestlipak jen rozjímá nebo si dopřeje také ochutnávku vína jako my ?

Orhei Orhei